Az orkok páratlan teremtmények. Ha nem lennének annyira hevesek, ami sokszor vezet náluk konfliktushoz, akkor szinte csak tisztelni lehetne őket. Sok apró törzsbe verődtek a hegyek között, és így élnek szűkösen. Minden törzsnek megvan a maga vezetője, és van egy vezér, aki a törzseket egyesíti. Természetesen előfordulnak törzsek közti viszályok is, de ezeket rendre megoldják, miközben igyekeznek a lehető legkevesebb ifjat elveszteni. A ktuun, ahogy egymás közt nevezik a törzseket egyesítő vezért, mindig igazságosan jár el ezeknél a vitáknál, és bár az ork népet hajtja a harci szellem, a többi néppel is megférnek valahogy. Időről-időre kitörnek a hegyekből zsákmányért és földekért, de ez eddig sosem vezetett teljes háborúhoz. Eddig…
Termetre az orkok hasonlóak az emberekhez, bár vannak alacsonyabbak és magasabbak is köztük, talán jobban, mint bármelyik másik népnél. Bőrük színe a barna és a zöld közt váltakozik, míg hajuk egészen fekete. Mivel alapvetően egy harcias népről van szó, így nem meglepő, hogy harci festés és tetoválások díszítik a legrátermettebbeket. Hajukat is gyakran befonva tartják, és fém gyűrűkkel fogják össze. Ezen gyűrűk a legtöbbször legyőzött ellenségeik fegyveréből vannak, de előfordul, hogy azok csontjából. Harcmodoruk alapvetően a gyors és könnyed mozgásra épül, így nem sok páncélt viselnek és pajzsot is csak ritkán. Ha mégis ilyet hordanak az bőrrel és fémmel megerősített kemény fa szokott lenni, amire harci jeleiket festik fel.
Mágiát nem nagyon használnak, csupán kevés sámánjuk bír mágikus képességekkel. A kívülállók számára a legtöbbször ez is csupán hadonászás, kiabálás és köpködés, mégis néha csodákra képesek. Viszont a hadsereg sámán nélkül sosem indul harcba, mert szükségük van a jóslatokra és áldásokra. A sámánok tudományát talán az írja le legjobban, hogy minden faj mágiájából egy kicsi. Ez alól egyedül az erdei elfek mágiája kivétel.
Talán furcsa lehet, hogy az ork asszonyok ugyan úgy harcba vonulnak, mint a férfiak, és emiatt nagy tisztelet övezi őket. A legtöbb ilyen pajzsszűz, ahogy az emberek nevezik őket a saját asszony harcosaik mintájára, mind a hímek fölé nőnek és karcsúak, ugyanakkor szívósak is. Annyira tisztelik őket, mint a törzsfőket, szavukat sosem kérdőjelezik meg. És ha egy férfi kikap egy asszonytól, az inkább megtiszteltetés, de semmiképp sem szégyen.
Egész kultúrájuk a tiszteletre és a megbecsülésre alapul. Tiszteletet pedig úgy lehet a legjobban szerezni köztük, ha kitűnnek a csatákban. A mesterembereiket más fajta tisztelet övezi. Számukra nem fontos a harcba vonulás, mint az egyszerű harcosoknak, akik abból élnek meg, hogy ölnek, ugyanakkor a legtöbb mester részt vesz a harcokban is életét és munkáját kockáztatva.
Vezérüket, a ktuunt bárki kihívhatja, és ha nyer, akkor ő lesz az új vezér. Erre azonban ritkán kerül sor, mert a ktuun nem véletlenül érdemelte ki a rangot és a társai tiszteletét. Egy ilyen párharcnál előfordulhat haláleset is, de a ktuun igyekszik megkímélni harc közben a másik életét. Legalábbis ok nélkül nem veszi azt el.
A földműveléssel és állattartással csak kevesen foglalkoznak, a legtöbben inkább a zsákmányszerző portyákat választják. Ilyenkor nem csak más népek falvait fosztogatják, hanem az arra levő erdőkben is számos vadat ejtenek el. A halászat sem ismeretlen számukra, hiszen a hegyek között számos folyó kanyarog. Talán, ha nem a harcban lelnék élvezetüket, és ne űznék azt már mesteri szinten, még kereskedelemre is használhatnák a folyókat.
Megjelenés: 2 méteres átlag magasság, bőrük barna és zöld közt változik, testük szívós és izmos, hajuk egészen fekete
Élettartam: 120 év
Társadalom: különálló törzsek, melyeket egy vezér, a ktuun egyesít, és tart békében
Hadsereg: harcias nép, félelmetes harcosok, mágiát csak a sámánok használnak
Ezen lények mágiája igen egyedi a többi fajéhoz képest. Bár önmagukban csak a sámánok képesek mindenféle idézésre, varázslásra vagy átkozásra, ám ha egy nagy sereg ork összefog, ők is képesek hatalmas dolgokat véghezvinni.
Az orkoknál sámánnak születni kell. Nem kell, hogy a felmenők között legyenek sámánok, bárkinek születhet varázsláshoz értő gyermeke. Ez viszont általában csak tizenéves korukban derül ki. Fejfájással és furcsa hangok hallásával, árnyalakok látásával kezdődik. Ez később erősödik és ha nincs senki, aki segítsen a gyereknek uralkodni a helyzeten, akár bele is őrülhet. Ezek a furcsaságok jelzik, hogy a fiatal orkból sámán lesz.
Sámánok varázslatai:Fenevad hívásValami furcsa szöveget mormolnak el, majd várnak. Állítólag a szellemvilágban élőkkel beszélnek ilyenkor, s azok szólítják a sámán segítségére a hatalmas fenevadakat, a jó másfél méteres marmagasságú farkasokat. Általában 1-2 ilyen szörnyeteg siet az orkhoz, ám ha több sámán összefog, akkor hatalmas falkát képesek összehívni egyszerre,
Az állatok hús-vér lények, nincs semmilyen különleges képességük azontúl, hogy hatalmasak és ezáltal iszonyú erejük van, ám egy hegyes dárda a szívükben ugyanúgy végez velük, mint egy emberrel vagy egy orkkal.
ÁrnyalakKi tudja milyen porok és főzetek vannak az oldalukra akasztott kis zsákokban, tégelyekben, ám az biztos, hogyha ahhoz nyúlnak, varázslat következik, mégpedig hatásos. Az egyik ilyen zsákban porított csontok, furcsa hegyi növények keveréke van, melyet ha a másikra fújnak, vagy akár magukra, majd elmormolják a varázsszöveget szürkületben az elmossa körvonalaikat, kissé besötétíti színüket, s külsejük olyan lesz, mint valami szellemé. Sokkal nehezebb lesz ezeket a mozgó alakokat észrevenni, így ez menekülésre vagy valamihez közelebb lopakodásra is tökéletes. Egy varázslat egy szürkületet bír ki, aztán újra olyanok lesznek, mint annak előtte.
FüstkeltésTűzben porlasztott tollak és csontok, azt mondják ezek is alkotják azt a homoknak tűnő keveréket, melyet a földre szórva füstöt képesek kelteni. A talajra ért szemcsék pillanatok alatt ontani kezdik magukból a fekete, sűrű füstöt ezzel elrejtve a védekezőt és feltartva a támadót. A füstkeltés pár percig tart, ám annyi bőven elég ahhoz, hogy a bajba jutott kereket oldjon.
Holtak megidézéseA sámánok legvadabb varázslata ez, melyet csak igen ritkán, csaták alkalmával szoktak alkalmazni, főleg mert eléggé kimeríti őket, néha az idézés orrvérzésig, vagy ájulásig is fajulhat. Mély hangú ének érthetetlen szavakkal, vad mozdulatok, valami folyadék szétfröcskölése, s ez folyamatosan, perceken keresztül, majd pár helyen megremeg a talaj és repedések keletkeznek a földön, melyek tágulnak és tágulnak, egészen addig, míg elő nem mászhat belőle egy csontváz karddal a kezében.
Egy sámán egyszerre nem sok ilyen csontharcost tud előidézni, ám ezek a fenevadak minden kardvágásnak és ütésnek ellenállnak. Egyedül a tűz képes őket elpusztítani és örökre visszaküldeni a föld alá.
GyógyításAz orkoknak számtalan varázslata van gyógyításra. Hegyekben szedett növények és ott élő állatok testrészeiből készült kenőcsök, italok segítenek a sérülteken, de sokszor csak a sámán éneke segíthet egy vírussal fertőzött orkon. Olykor-olykor szükség van a szellemek segítségére is, s ilyenkor magukban mormolva látnak neki az egyén ellátásához. Általában fájdalmas a gyógyulás, főleg a csonttörések gyors összeforrasztása és a mély vágások, sebek begyógyítása okoz nagy fájdalmat a sérültnek, de hála a sámánoknak sokkal gyorsabban túl lesz rajta, mintha magától gyógyulna be vagy forrna össze,
A hadsereg közös "varázslatai"Sámán által vezetett varázslatok, ám csak egy összetartó közösség képes ezekre. A jól összehangolt mozdulatok és énekek csodákra is képesek a csatamezőn.ÜvöltésA sámán mély hangon felordít mire csatlakozik a hadsereg első sora, majd a következő és a többi. Fokozatosan felerősítik ezzel a varázsló hangját, mely végül ledönti lábáról az ellenfél hadainak közelebb álló részét.
Dübörgés 4-5 ork szükséges a közelben álló 4-5 ellenséges lény megöléséhez, ha ezt a varázslatot alkalmazzák. Ugyancsak mély, dübörgéshez hasonló, lüktető hangot hallatnak meghatározott ütemben, nem teljesen egyszerre, s ezeket a rezgéseket szépen átveszik az ellenséges lények szervei, majd egész teste, mely másodperceken belül az áldozatok testének szétrobbanásához vezet.
Dobogás Megintcsak a sámán kezdi, ám most semmilyen hangot nem hallat, egyszerűen csak lépkedni kezd egy helyben, ám nem akárhogy. Olyanokat dobbant, hogy önmagában is megremeg a talaj. Ehhez kapcsolódik a sámán mögött álló tömeg, pontosan ugyanabban az ütemben kezdenek dobogni, mire másodpercek múlva remegni kezd körülöttük a talaj. Míg ők tartva az ütemet könnyedén talpon maradnak, az ellenség sorra elveszti az egyensúlyát és mintha szél fújná el testüket esnek hátra vagy térdre.
Sikoly A sikoly az üvöltéshez hasonló varázs, ugyanúgy a sámánok fülsértő rikoltása hangzik fel először, melyhez csatlakozik az egész sereg. Ám amíg az üvöltés lesodorja lábukról az ellenséges katonákat, addig a sikoly egészen máshogy hat. A fülsértő, elviselhetetlen hang úrrá lesz az ellenséges seregen, fejet szétfeszítő fejfájás keríti hatalmába őket.